Antalya Kültür Sanat’ta Yeni Sergi: “Su’dur Nedenim – Güncel Antalya’nın Kadim Suları”

“Nisyân-Kadim Antalya’nın Güncel Portresi” sergisiyle objektifini Antalya’ya çeviren ve 1 Nisan 2021’de kapılarını yeniden açan Antalya Kültür Sanat’ın yeni sergisi Antalya’nın sularına odaklanıyor.  

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çalışmalarından oluşan sergi, Antalya Kültür Sanat’ın, Nisyan Sergisi’ni bütünleyecek çalışmalar için ayırdığı üçüncü sergi katında, 7 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren izleyiciyle buluşuyor.

Antalya’nın en bilinen, en çok fotoğraflanan sembollerinden olan coşkuyla akan suları, sembolün çok ötesinde bir anlam taşır: Antalya’nın suları kentin yaşam kaynağıdır.  Kırkgöz Pınarları’ndan Düden Şelalelerine, Kapuz Kanyonu’ndan Sarısu’ya, Boğa Çayı’na, Aksu Çayı’na ve artık kentin ortasında kalmış pınarlara kadar yüzlerce kaynakla Antalya’yı besleyen kadim sular, bugün tarımda kullanılan pestisit ve gübreler, sanayi atıkları, mikrofiber ve plastik atıkları ve evsel atıkların kirlilik tehdidinin yanısıra,iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık tehdidi altında.   

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Belgesel Dersi kapsamında, fotoğrafın bellek oluşturma gücünden faydalanarak Antalya’nın sularına sadece estetik bir öğe olarak değil, tarihsel ve görsel veri olarak odaklanan proje, kadim suların bugünkü hallerini belgeleyerek kentin görsel belleğine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Doç. Handan Dayı tarafından yürütülen dersin 12 öğrencisinin fotoğraflarından oluşan sergi, 7 Nisan-16 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Pazartesi-Cuma 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-18:00 arasında gezilebilir. 

0

Misyon

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, evrensel sanat felsefesi düşüncesinin önemini kavrayan, ulusal ve uluslararası kültürel değerlerin farkında olan, güncel, toplumsal, sanatsal-bilimsel gelişmelere hâkim ve bu gelişmeleri çağdaş bir vizyonla yorumlayabilen bireyler yetiştirmektir.

Vizyon

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, tüm bölümlerinde sürdürdüğü akademik eğitim-öğretimin yanı sıra sanat ve tasarım alanlarında ulusal ve uluslararası hümanistik ve kültürel değerleri takip eden, güncel sanat algı ve dinamiklerine hâkim, süreç içerisinde edindiği uygulamalı ve kuramsal bilgilerini sanat eserine dönüştürebilme donanımına sahip gençler yetiştirerek, uluslararası düzeyde tercih edilen bir akademik eğitim kurumu olmayı hedeflemektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE
Tel: 0 242 310 62 11/62 97 - Öğrenci İşleri
Tel: 0 242 310 62 00 - Özel Kalem