Akdeniz Üniversitesi

     GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜ

     Binlerce yıllık geçmişe sahip Türk toplumunun da kendine özgü kültürü, gelenek ve görenekleri vardır. Bölümün amacı her biri bir kültür ürünü olan halı, kilim, kumaş, çini, seramik, tezhip, minyatür, hat vb. Geleneksel Türk El Sanatları’nı bilimsel yöntemlerden yararlanarak korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarabilmektir. Eğitim ve öğretime yeni başlayan bölümümüzde geçmişten esinlenerek tasarım açısından yeni öneriler sunabilen öğrenciler yetiştirmektedir.Alan araştırmasına dayanan verilerden hareketle günümüz teknolojilerinden de yararlanarak, toplumun ihtiyacı olan ve ekonomiye katkı sağlayacak yeni tasarımlarla üretim yapılmaktadır. 2010-2011 yılından itibaren lisans eğitimine başlayarak, Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalına öğrenci alınmaktadır. Önümüzdeki yıllarda diğer Ana sanat dalları da eğitime başlayacaktır. Bölümümüz mezunları kamu ve özel kuruluşlarda tasarımcı, sanat danışmanı ve desinatör olarak çalışabilmektedir.

     VİZYON

    Geleneksel El Sanatlarına,  kültürüne sahip çıkan, kültürel değerlerimizi yeniden topluma kazandıracak, bir yandan da turizme katkıda bulunmak adına, geleneğini bozmadan, eskiye bakarak, günümüz teknolojilerinden faydalanarak, yeni tasarımlar yapan bilinçli akademik nesiller yetiştirmek.   

    MİSYON

Her biri birer kültür ürünü olup halı, kilim ve yöresel kumaşı Geleneksel Türk El Sanatları’nın bilimsel araştırma yöntemlerinden yararlanarak yaşatıp, korumak ve tüm dünyaya duyurmak programın amacıdır. Geçmişten esinlenerek yeni ürünler tasarlayan bölümümüzde; alan araştırmaları yapılır, bu araştırmalardan elde edilen verilere dayanılarak, günümüz teknolojisinden yararlanmak ve toplumun ihtiyacı olan ayrıca ekonomiye katkı sağlayacak yeni tasarımlarla üretim yapılır. Buda Geleneksel Türk El Sanatları Programlarında eğitim almış akademik bilgi birikimine sahip nitelikli bireyler tarafından sağlanabilir.

Öğretim Elemanı Kadrosu

Doç.Dr. Ömer ZAİMOĞLU (Bölüm Bşk.)
ozaimoglu@akdeniz.edu.tr
(0242) 3106296
Yrd.Doç. Öznur AYDIN 
oznuraydin69@gmail.com 
 (0242) 3106261
Yrd.Doç. Mehmet Ali EROĞLU
malim10@hotmail.com.tr 
 (0242) 3106252
Yrd. Doç. Dr. Mehmet SAĞ
mehmetsag@akdeniz.edu.tr
 

Bölüm Sekreteri: Seyhan USLU 
İletişim: 0 242 310 62 54

Sayfa Özeti: Geleneksel Türk El San. Bölümü

Sayfa Açıklaması: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü

Anahtar Kelimeler: