Dekanımızın 2022 Mezunlarımıza Mesajı

Sevgili Mezunlar,

Bu özel günde, bu özel mekanda heyecan ve mutluluğumuzu paylaşmak üzere bir araya geldik.

Sevgili mezunlarımız, Türkiye’nin en güçlü, hem bilim hem de sanat alanında en iddialı üniversitelerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oluyorsunuz, bundan sonraki hayatınıza adım atarken sizi yetiştiren kıymetli aileniz gibi biz hocalarınız da son derece kıvançlı, gururlu ve mutluyuz.

Başardınız!Hayatlarınızın belki de en önemli aşamalarından birini tamamlayıp nihayetinde Akdeniz Üniversitesi diploması almaya hak kazandınız! Zorluklarla, kolaylıklarla, komik ve eğlenceli anlarla, kimi zaman acı ancak gerçek hayata sizi hazırlayan tecrübelerle, kimi zaman da tarifsiz sevinçlerle dolu yaşanan o yıllar, üniversite yıllarınız artık hafızalarda yer edinmeye hazır birer anıya dönüşmek üzere…

Hayatta bazen zorluklarla karşılaşabilirsiniz, pes etmeyin, başarısız olmaktan korkmayın, başarısız olmayan muhtemelen hiç denememiştir, unutmayın. Moralinizi yüksek tutun. Anılarınızda olduğu kadar gelecek hayatınızda da pozitif olana kucak açın, karamsar olmayın, her daim ümitvar olun, bazen bunu başarabilmek oldukça güç olsa da göreceksiniz ki zorlukları aştıkça duruşunuz daha da sağlamlaşacak, karakteriniz daha da güçlü hale gelecektir.

Sizler Fakültemizi yetenek sınavıyla kazanan zaten “özel olduğu”deyim yerindeyse tescillenen gençlerdiniz. Öyleyse bu özel yaradılışınızın hakkını verin! Sanat yapın!Sanatınız gerçek, derin ve tutkulu olsun. 

Sanat, ruhun en derin ve dolambaçlı çıkmazlarının, en ulaşılmaz hissiyatlarının dışa yansımasıdır derler… Ruhunuza dinlenmek ve zenginleşmek için zaman ayırın, doğada kısa bir yürüyüş, gölde yağmuru hissetmek, güzel bir kitap, mırıldanmaktan hoşlandığınız bir şarkı, izlediğiniz bir film, dostlarınızla zaman geçirmek size ve bilinçaltınıza kodlanan yaratıcılığa ilham kaynağı olabilir… 

Klişeler sizi etkilemesin, yaygın kabul gören kimi “şey”ler her zaman doğru şeyler değildir, kabul görmemek, yadırganmak hatta “gülünç duruma” düşmek pahasına siz siz olun, özgün ve önyargısız bakış açınızdan ödün vermeyin. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlayın: “sanatçı alnında ışığı ilk hissedendir”

Sevgili gençler unutmayın, yüksek sanat ancak tamamıyla bağımsız, arı ve özgür bir düşüncenin ürünüdür aslında. Bu konuyu önemseyin, bunu mezun olduğunuz bu değerli kuruma ve milletimize karşı bir görev olarak benimseyin!

Sevgili Mezunlarımız ve de artık Değerli Meslektaşlarımız, yetiştiğiniz kurum olarak, zaman içerisinde elde edeceğiniz ulusal ve uluslararası başarılarla daima gururlandığımızı, sizlere destek olmak ve ihtiyaç duyduğunuzda yol göstermek için burada olacağımızı unutmayın! 

Yıllar sonra da sevgili sınıf arkadaşlarınızı, değerli hocalarınızı, şimdi farkında olsanız da olmasanız da aldığınız diploma ile her daim birer ferdi olarak kalacağınız, sanatsal kimlik ve kültürel aidiyetinizin vücut bulmuş tezahürü olan Fakültemizi güzelliklerle, iyiliklerle hatırlamanız ümidiyle…

Yolunuz daima açık ve aydınlık olsun! 

Prof. Dr. Sibel PAŞAOĞLU
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı

0

Misyon

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, evrensel sanat felsefesi düşüncesinin önemini kavrayan, ulusal ve uluslararası kültürel değerlerin farkında olan, güncel, toplumsal, sanatsal-bilimsel gelişmelere hâkim ve bu gelişmeleri çağdaş bir vizyonla yorumlayabilen bireyler yetiştirmektir.

Vizyon

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, tüm bölümlerinde sürdürdüğü akademik eğitim-öğretimin yanı sıra sanat ve tasarım alanlarında ulusal ve uluslararası hümanistik ve kültürel değerleri takip eden, güncel sanat algı ve dinamiklerine hâkim, süreç içerisinde edindiği uygulamalı ve kuramsal bilgilerini sanat eserine dönüştürebilme donanımına sahip gençler yetiştirerek, uluslararası düzeyde tercih edilen bir akademik eğitim kurumu olmayı hedeflemektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE
Tel: 0 242 310 62 11/62 97 - Öğrenci İşleri
Tel: 0 242 310 62 00 - Özel Kalem